Aktualności‎ > ‎

"Podstawowy warsztat trenerski"

opublikowane: 11 wrz 2011, 14:01 przez Monika Czernik-Cichoń   [ zaktualizowane 11 wrz 2011, 14:30 ]

    W dniach 27-29.08.2011 r.  14 – osobowa grupa uczestników i uczestniczek pod okiem trenerek Martyny Markiewicz oraz Anny Graczyk-Osowskiej poznała podstawowe wiadomości dotyczące uczenia osób dorosłych. Pierwszy dzień poświęcony był edukacji formalnej oraz pozaformalnej. 

Odbyła się dyskusja na temat różnic pomiędzy edukacją formalną i pozaformalną oraz wykorzystywanych metod nauczania. Szkoła jest typową instytucją, w której dominuje edukacja formalna: z góry ustalony program nauczania, plan zajęć, zaplanowane są również testy i sprawdziany wiadomości. W niektórych jednak placówkach wprowadzone są elementy edukacji pozaformalnej: ukierunkowanie na uczestników/czki edukacji i nauczanie oparte na partnerstwie między uczniami a nauczycielem. 

    Następnie każdy z uczestników/czek mógł/a odpowiedzieć sobie na pytanie „co pomaga mi uczyć się efektywnie?”. Dorośli na ogół uczą się najszybciej przez własne doświadczenie i ten wspólny wniosek stał się kolejnym punktem szkolenia. Ogólne omówienie Cyklu Kolba: doświadczenie - refleksja - wnioski – zastosowanie, zamykało dzień pierwszy. Drugi dzień w całości poświęcony był szczegółom cyklu oraz praktykom. Trzeciego dnia został przedstawiony proces grupowy. Dla uczestników/czek projektu to już 6 zjazd, w związku z czym mogli/ły obserwować postępujący proces na własnej grupie jaką tworzą.

Kolejne szkolenia już we wrześniu, a póki co trochę wspomnień - efekty pracy warsztatów sierpniowych.

Comments